آخرین اخبار

نکته مهم در رفتار گربه
گربه‌تان شما را خیلی دوست دارد. اگر بیشتر از عشقی که شما نسبت به او دارید نباشد، قطعا به همان اندازه است! اما گربه چطور این عشق را به صاحبش نشان می‌دهد؟

روشی که گربه برای ابراز عشقش انتخاب کرده است با روش عشق ورزی ما بسیار متفاوت است! ممکن است به نظرتان عجیب آید اما این‌ها راه و روش گربه‌تان برای بیان دوست داشتنش به شما است.

⚀۱- خرخر کردن
شناخته شده ترین راه گربه‌ها برای ابراز عشق و خوشحالی‌شان همین خرخر کردن است. انگار موتوری کوچک داخل بدن گربه‌تان است که به محض ریلکس شدن او شروع به کار می‌کند! وقتی گربه‌تان در کنار شما است و خرخر می‌کند، به این معنی است که از شما آرامش می‌گیرد و شما را دوست دارد.

⚁۲- غلت خورن
بچه‌ها در هنگام بازی خود را روی زمین پرت کرده و غلت می‌خورند، اما وقتی گربه‌تان این کار را انجام می‌دهد به این معنی است که از دیدن شما هیجان زده شده. گربه‌تان در این زمان ممکن است به طرف شما بدود، از سر و کول تان بالا رود و نهایتا خود را روی زمین انداخته و غلت بخورد! این حرکت به آن معنی است که شما را دوست دارد و توجه شما را می‌خواهد.

⚂۳- مالش دادن
وقتی گربه‌تان گونه خود را به شما یا به اشیای اطرافش مالش می‌دهد، و یا زمانی که سر خود را به سر شما می‌زند و پیشانی‌اش را به شما تکیه می‌دهد، در واقع دارد بویی از خود را بر روی شما به جای می‌گذارد. به زبان دیگر دارد قلمرواش را مشخص می‌کند. گربه این کار را با اشیا یا افرادی که دوست دارد می‌کند و آن فرد را مال خود می‌کند!

⚃۴- پنجه کشیدن
مانند به جای گذاشتن بو، پنجه کشیدن به مبلمان و وسایل اطراف این پیام را می‌دهد که این‌ها جز قلمرو گربه هستند. به جاهایی که گربه‌تان بیشتر از همه پنجه می‌کشد توجه کنید، این مکان‌ها معمولا رابطه‌ای با صاحب گربه دارند (مثلا محل نشستن او، محل کار او و … هستند).

⚄۵- فشار دادن
این عمل برمی‌گردد به دوره بچگی گربه‌تان. در آن زمان گربه در هنگام شیر خوردن، برای اینکه شیر بیشتری از سینه مادر خارج شود این کار را انجام می‌داده و حالا که بزرگ شده هم این رفتار در او مانده است. گربه مخصوصا در زمانی این کار را انجام می‌دهد که در کنار صاحبش قرار دارد و احساس آرامش و شادی می‌کند.

⚅۶- شکار و آوردن طعمه
گربه‌ها به راستی بامزه اند اما نباید فراموش کنیم که غریضه شکار هنوز هم در این حیوانات وجود دارد. گربه‌ها ممکن است چیزهای مختلفی، از یک تکه کاغذ گرفته تا یک سوسک را شکار کنند و آن را با کسانی که دوست دارند قسمت کنند. پس اگر زمانی گربه‌تان طعمه‌ای به شما هدیه کرد، به او جایزه بدهید. گربه‌ها هیچ وقت این کار را برای کسانی که دوست ندارند انجام نمی‌دهند!

⚀۷- بازی کردن
گربه‌ها عاشق بازی کردن هستند و این کار را بیشتر با کسانی که دوست دارند انجام می‌دهند.

⚁۸- خوابیدن
گربه‌ها معمولا تا ۱۶ ساعت در روز را در خواب می‌گذرانند. از آنجایی که گربه در هنگام خواب بسیار آسیب پذیر است امن ترین مکان را برای خوابیدن انتخاب می‌کند. اگر گربه‌تان مکانی نزدیک به شما و یا حتی روی پای‌تان را برای خوابیدن انتخاب کرد، بدانید شدیدا به شما علاقه دارد و در کنارتان احساس آرامش می‌کند.

⚂۹- چشم‌های عاشق
چشم‌های گربه‌ها به همان اندازه که زیبا است، به همان میزان هم آسیب پذیر است. گربه‌ای که صورت و چشم‌های خود را نزدیک به صورت یا بدن شما قرار می‌دهد، در واقع دارد این پیام را به شما می‌دهد که شما را دوست دارد و مورد اعتمادش هستید!

⚃۱۰- حالت دم
اگر تا به حال به دم گربه‌تان توجه کرده باشید، می دانید که با تغییر خلق و خوی گربه، حالت دمش هم تغییر می‌کند. گربه‌ها دوست دارند این قسمت از بدن‌شان هم نوازش شود و وقتی می‌خواهند عشق خود را به شما نشان دهند دم‌شان را به صورت قائم و راست نگه می‌دارند.

⚄۱۱- میو میو کردن
گربه‌ها به ندرت در برابر گربه‌های دیگر میو میو می‌کنند. تنها بچه گربه‌ها این کار را مرتبا انجام می‌دهند و با بزرگ شدن این عادت از سرشان می‌افتد. گربه شما با میو میو کردن در واقع می‌خواهد با انسان‌ها ارتباط برقرار کند. درست مانند ما، گربه هم با افرادی که از آنها خوشش نمی‌آید صحبت نمی‌کند. پس اگر دارد برای شما میومیو سر می‌دهد، بدانید دوست تان دارد.

⚅۱۲- لیس زدن
گربه‌ها زمان زیادی را به لیس زدن خودشان و دیگر دوستان گربه‌ای خود اختصاص می‌دهند. اگر گربه‌تان دست و پا یا قسمتی از لباس تان را لیس می‌زند خوشحال باشید. به این ترتیب او دارد عشق و علاقه خود به شما را نشان می‌دهد و شما را یکی از دوستان خود به حساب می‌آورد.

چه گیاهانی برای پتمون مضر هستند؟؟؟!!!

این مطلبمون برا اون دسته عزیزانیه که تو خونه گل و گیاه دارن 😊
بیایید ببینید چه گیاهایی برای کوچولومون ضرر داره🥺😮

🔺️آلوئه ورا میتونه باعث اختلالات گوارشی و تیره رنگ شدن ادرار حیوونتون بشه.

🔺️آزالیا و درخت گل سرخ میتونن باعث ایست قلبی، تشنج، فلجی و اسهال و استفراغ در سگتون بشن.

🔺️کاسنی، زنبق الوادی، شمشاد، استبرق، خرزهره، پیاز حضرتی میتونن باعث افت فشار خون، کما، آریتمی قلبی در حیوون بشن.

🔺️گل زعفران و داوودی و گل مارگریت هم باعث اسهال و تشنج میشن.

🔺️درخت کاج سدروس، گیاه کاکائو، هزار برگ، گیاه بابونه، گل انگشتانه، نرگس، سوسن، گل حسرت، سرخس، کالادیوم، دیفن باخیا، پیاز، پیازچه و موسیرها هم برای حیوونتون سمی هستن.

🔷درصورتی که حیوونتون این گیاها رو خورد سریع به دامپزشک مراجعه کنین.

خوراکی های خطرناک برای سگ ها :

بسیاری  از مواد غذایی و خوراکی ها برای سگ ها خطرناک هستند و انها را باید از دسترس سگ ها دور کنید که هر کدام از این مواد تاثیرات خاصی در بخش های مختلف بدن می گذارند. در زیر این تعدادی از این مواد و خوراکی ها دسته بندی شده اند:

1-پیاز و سیر: خوردن پیاز و سیر به صورت های مختلف از جمله خام ،پخته،پودر شده و … باعث از بین رفتن گلبول های قرمز سگ ها ودر نتیجه در دراز مدت سبب انمی یا کم خونی می شود. خوردن مقادیر زیاد یکدفعه یا به صورت معول مصرف مقادیر کم از انها سبب مسمومیت می شود. علایم کم خونی عبارتند از:ضعف ، استفراغ ،اشتهای کم،افزایش ترشح بزاق و نفس نفس زدن است.

2-قهوه ،چای وسایر مواد کافیین دار:مقادیر زیاد کافیین برای سگ ها کشنده است.علایم مسمومیت با کافیین شامل:کاهش استراحت،نفس کشیدن های ناگهانی،تپش قلب، لرزیدن ماهیچه ها و خونریزی می باشد.علاوه بر چای و قهوه موادی چون :کاکائو،شکلات ونوشیدنی های انرژی زا هم دارای کافئین هستند.

3-شیر و بقیه ی محصولات لبنی:شیر و بقیه ی محصولات لبنی باعث اسهال و ناراحتی های گوارشی و همچنین مقدمه ای برای حساسیت های غذایی است که به صورت خارش بروز می کند.

4-ابنبات و شیرینی:شیرینی ها و بعضی از مواد غذایی با شیرین کننده ای به نام زایلیتول شیرین شده اند.زایلیتول می تواند سبب افزایش گردش انسولین در بدن سگ شود و باعث کاهش قند خون سگ و در نتیجه ناراحتی های کبدی می شود.علائم اولیه شامل استفراغ ،بی حالی و ناهماهنگی اعضای بدن می شود.ناراحتی کبد به زودی پس از مصرف این مواد بروز می کند.

5-شکلات:بسیاری از مردم از بد بودن شکلات برای سگ ها باخبرند. عامل سمی موجود در شکلات تئوبرومین است.این عامل در تمام انواع شکلات حتی شکلات سفید هم وجود دارد .اما شکلات های تیره تر خطرناک تر هستند.خوردن شکلات یا حتی لیسیدن ان سبب:استفراغ ،اسهال و تشنگی شدید در سگ ها می شود.همچنین ممکن است علائمی چون:ریتم های غیرعادی قلبی ،لرزش بدن،تشنج یا حتی مرگ می شود.

6-تکه های چربی و استخوان:هر دو برای سگ ها خطرناک هستند چربی های گوشت چه خام وچه پخته می تواند سبب التهاب و ورم پانکراس در سگ ها شود .دادن یک تکه استخوان به سگ ممکن است طبیعی به نظر برسد اما حتی استخوان ها گاهی سبب خفگی یا پارگی بخش هایی از دستگاه گوارش می شود

7-خرمالو،الو وهلو:مشکل این میوه ها هسته های انهاست.هسته ی خرمالو باعث التهاب روده ی کوچک سگ می شود. همچنین ممکن است سبب انسداد روده نیز شود.هسته ی خرمالو والو دارای سیانید است که هم برای حیوانات و هم انسان خطرناک است ولی انسان هسته را نمی خورد که سگ ها ممکن است ان را بخورند.

8-ماهی یا گوشت خام :گوشت و ماهی و تخم مرغ خام دارای نوعی باکتری است که سبب مسمومیت غذایی می شود.همچنین ممکن است بعضی گونه های خاص ماهی انگل هایی را داشته باشند .در صورت بیماری با یان مواد خام ممکن است بیماری طی دو هفته کشنده باشد . اولین علایم بیماری شامل:استفراغ ،تب وبزرگ شدن غدد لنفاوی است.

9-نمک و مواد شور: دادن مواد غذایی شور مثل چیپس به سگ ها ایده ی خوبی نیست چون سبب تشنگی زیاد انها و همچنین افزایش ادرار و مسمومیت با یون سدیم می شودنشانه های مسمومیت با یون سدیم شامل استفراغ،اسهال،افسردگی،لرزش،افزایش دمای بدن و تشنج می شود و همچنین ممکن است حیوان بمیرد.

اما پس از این مواد غذایی که خوردن انها برای سگ ها خطرناک است  بهتر است درباره ی موادی که می توان به سگ ها داد بحث کنیم که برای سلامتی انها خوب و مفید است.برنامه ی غذایی سگ ها باید شامل انواع مواد غذایی موردنیاز انها برای رفع نیازهای مختلف غذایی انها باشد.

1-گوشت های پخته ی تکه تکه شده: سگ ها گوشت های تکه تکه شده ی پخته شده را خیلی دوست دارند اما قبل از مصرف ان باید چربی ها را خوب از ان جدا کنید و اگر گوشت مرغ است باید پوست انرا خوب جدا کنید و اطمینان داشته باشید که درون گوشت تکه های استخوان وجود ندارد.

2-تعدادی از میوه های تازه: تکه های سیب،پرتقال ،موز و هندوانه خوراکی های خوشمزه ای برای سگ های شما هستند اما مطمئن شوید که دانه ها و هسته ها و قسمت های سفت انها را جدا کرده اید.

3-تعدادی سبزیجات: سگ ها می توانند تکه های هویج یا زردک ،لوبیا سبزو خیار را مصرف کنند همچنین تکه های سیب زمینی پخته هم می تواند خوب باشد

4-ماکارونی و برنج پخته: شما می توانید به سگ هایتان ماکارونی و برنج پخته بدهید. گاهی می توان به همراه برنج پخته از گوشت مرغ پخته هم استفاده نمود که از ناراحتی های معده ای روده ای جلوگیری می کند.

انتخاب قلاده درست برای سگ

_قلاده ای که انتخاب می کنید نباید بسیار تنگ باشد. معیار مناسب برای اندازه گیری قلاده اینست که بتوانید دو انگشت خود را براحتی بین قلاده و بدن سگ قرار دهید.

_اولین چیزی که یک بچه گربه تجربه میکنه، حتی قبل از یافتن قدرت بینایی، لیس زدن توسط مادرش است. پس اگر گربه شما گاهی شما را لیس می زند نشان دهنده اینه که او شما را همچون بچه خودش دوست دارد.
گربه ها استاد یاد گرفتن الگوهای زندگی ما هستن. دقیقا برای همینه که دقیق میدونن کدوم عضو خونواده و چه ساعتی بهشون غذا میده و سر ساعت میرن سراغ همون شخص. این رفتار اون ها نشون میده حتی در یک خونواده هم بین اعضا تفاوت قائل میشن و یه نفر رو به عنوان صاحبشون بیشتر قبول میکنن
طبق تحقیقات گربه ها صدای صاحب خود را میشناسد اما ترجیح میدهد معمولا به آن پاسخ ندهد

نظافت و تمیز کاری گوش های سگ و گربه 

_گوش های سگ باید به صورت هفتگی از لحاظ وجود کنه و اجسام خارجی کنترل و سپس تمیز شود. سگهایی که گوشهای بلند و افتاده دارند نیاز به مراقبت های ویژه ای دارند.

_مزایای استفاده از فیبر در جیره غذایی سگ سرعت عبور غذا را افزایش داده و مانع یبوست و نفخ میشود، کمک به هضم غذا، افزایش دهنده حجم غذا در سگ های چاق، تسهیل جذب گلوکز پس از هر وعده ی غذایی

_با گربه هایی كه در هنگام بازی پرخاشگر و عصبی می شوند می بایست سریعا بازی را قطع و از كنارشان دور شوید، مدتی زمان به گربه داده و دوباره بازی راشروع نکنید.